poniedziałek, 19 grudnia 2016

BEZ GŁĘBI OSTROŚCI - "MICHAEL CLAYTON"


            Michael Clayton to film o surrealistycznej brutalności świata. Surrealistyczność nieuczciwych machinacji uosabiają tu odbicia w szybach biurowców i refleksy wypolerowanych masek samochodów. Podobnie jak w salonie luster, bohaterowie mogą zobaczyć swoje wykrzywione twarze, najlepiej oddające system (a)moralny i (a)etyczny, którym się kierują. 




            Zaledwie kilkakrotnie film Tony’ego Gilroya wyzwala się z klaustrofobicznych miejskich ulic i pomieszczeń biurowych. Za każdym razem jest to wyraźne i znaczące. Zmianę można zauważyć nie tylko z powodu drastycznej inwersji krajobrazu pokazywanego na ekranie. Równie istotne są wybory dokonywane przez operatora. Robert Elswit oszczędnie doświetla ujęcia a także niemal zawsze rezygnuje z głębi ostrości, co sprawia, że drugi plan oraz tło często są rozmyte. Nawet ujęcia ustanawiające, które mają nam pomóc zorientować się w filmowej topografii, są zbyt ciemne, żeby dokładniej opisać wszelkie relacje przestrzenne. Głębię ostrości zyskuje jedynie metaforyczna scena o świcie, kiedy Michael, główny bohater, napotyka konie pasące się na wzgórzu. Podobnych środków twórcy używają również podczas prezentacji prowincjonalnej farmy. Miejsce to związane jest z Anną, jedną z oskarżycielek uNorth, firmy, ukrywającej prawdziwe dewastujące działanie swoich pozornie ekologicznych produktów. 




Wszelkie peryferia są w Michaelu Claytonie pejzażem dającym wytchnienie. Im dalej od miasta, tym więcej widać, tym ostrzej widać. Jednakże negatywny wpływ kapitalistycznego świata sprawia, że nawet te przestrzenie stają się wyblakłe, niemal pozbawione życia. Zupełnie tak, jakby Gilroy chciał powiedzieć: „Z każdą chwilą koncerny takie, jak uNorth pozbawiają przyrodę witalności”. 


            Warto przeanalizować scenę, w której Michael bladym świtem wysiada ze swojego drogiego, firmowego samochodu i wychodzi naprzeciw trzem koniom pasącym się na wzgórzu (scena ta, w innej konfiguracji montażowej, pojawia się raz jeszcze pod koniec filmu). Całość rozpoczyna się od wyraźnego zwolnienia tempa akcji. Bohater zatrzymuje samochód i uchyla szybę. Rezygnacja z dodatkowej powłoki, przez którą patrzy się na świat jest niezwykle ważna. Rzeczywistość może ujawnić swoje łagodne oblicze tylko wtedy, kiedy zrezygnujemy z wszelkich soczewek i odbić, zmieniających jednocześnie nas samych. 




Trzy wierzchowce w pierwszej chwili sprawiają wrażenie dzikich. Jednak w miarę zbliżania się do nich bohater i widzowie zauważają, że każdy z nich ma uzdę. Konie uciekły, a może zostały puszczone samopas? Na pewno jednak cieszą się choćby umiarkowaną wolnością. Gilroy sugeruje zarówno Michaelowi, jak i odbiorcom, że w dzisiejszych czasach nie sposób być wolnym i nieskrępowanym mustangiem, ale nawet nosząc na sobie uzdę społecznych i systemowych ograniczeń, nadal można pozostać sobą i cieszyć się swobodami. Clayton, prawnik, mieszczuch, wolał być częścią kapitalistycznej machiny (nawet jeśli nie działała w szczytnych celach), niż poszukiwać własnego, indywidualnego punktu widzenia. 




            Skrajnie odmienne postawy dwóch najważniejszych postaci drugoplanowych unaoczniają fałsz rzeczywistości, w której przyszło aktualnie żyć każdemu. Karen to karierowiczka, wyznająca zasadę „cel uświęca środki”. Co gorsza, cel wcale nie jest szczytny. Najważniejsza dla bohaterki okazuje się lukratywna posada w uNorth. A co za tym idzie, Karen stara się za wszelką cenę ukryć szkodliwe działanie produktów oferowanych przez jej firmę. Postać ta zawsze pokazywana jest w ciemnych, niedoświetlonych pomieszczeniach. Tak, jakby, gdziekolwiek się pojawi, wprowadzała negatywną aurę. O ile wiele z postaci czuje się zagubionych wśród relatywizujących rzeczywistość luster, szyb, metalicznych powierzchni, o tyle dla Karen możliwość przeglądania się w nich jest równoznaczna z możliwością perfekcyjnego wyćwiczenia każdego kłamstwa.



            Przeciwieństwem Karen jest Arthur. Prawnik z wieloletnim doświadczeniem, który zrozumiał, że nie może pilotować sprawy uNorth, bronić koncernu niszczącego przyrodę i ludzi, właścicieli małych farm. Reżyser, portretując Arthura jako szaleńca z epizodami depresyjno-maniakalnymi, zdaje się mówić, że życie we współczesnym mieście musi zostać okupione utratą zdrowia psychicznego. W pozornej równowadze utrzymują ludzi takich, jak Arthur leki, ale jednocześnie leki te nie pozwalają zobaczyć otaczających ich wynaturzeń. Co ciekawe, chociaż postać Arthura portretowana jest poprzez filmowanie lekko zniekształcającymi obiektywami, to jednocześnie głowę bohatera często otacza delikatna łuna światła. Łuna ta sugeruje, że chociaż Arthur jest szalony, to dzięki szaleństwu doświadcza głębszej prawdy o mechanizmach rządzących światem. 




            To właśnie spotkanie z dwiema skrajnymi postawami wyrażanymi przez Karen i Arthura, pozwala Michaelowi wybrać właściwą stronę sporu. Mimo tego, twórcy nie pozostawiają złudzeń. Sprawa uNorth to tylko jedna z tysięcy do rozwikłania, żeby świat zyskał ponownie, mówiąc językiem filmowym, głębię ostrości.  
             Michaelowi udało się doprowadzić do aresztowania Karen i jej współpracowników. Kiedy jednak główny bohater odchodzi z miejsca, w którym toczył się spór, znów za jego sylwetką nie jest widoczny drugi plan oraz tło. Wszystko jest rozmyte. Za równie emblematyczne można uznać kolejne ujęcie na schodach ruchomych – pokazywane są one horyzontalnie. Tym samym schody nie pozwalają zjechać w dół, nie pozwalają się wyrwać z labiryntowej rzeczywistości.




Michael Clayton, wykorzystując jednostkową historię, opisuje globalne mechanizmy, a pozornie pozytywne zakończenie nie daje większych nadziei na lepszy świat, co obrazuje pełna rezygnacji twarz głównego bohatera w ostatnim ujęciu, kiedy Michael siedzi w taksówce i jedzie dosłownie donikąd.

OGÓLNA OCENA FILMU: 8/10

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz